Türkiye'nin En İyi 10 Fidanlığı

Baharın gelmesiyle birlikte bahçesini, balkonunu, terasını şenlendirmek ve canlandırmak isteyenler için tavsiyeler...

 1. 1

  PALMİYE MERKEZİ / MUĞLA

  1993’te Köyceğiz’de kurulan merkezde, 140 dolayında palmiye çeşidi yetiştiriliyor. Ayrıca çeşitli sikas türlerinin, Güney Afrika, Avustralya, Amerika kıtası kökenli bitki ve ağaçların Türkiye’de iklim koşullarına uyum denemeleri yapılıyor.

 2. 2

  ÇEPKAN ÇİÇEKÇİLİK / MUĞLA

  Burası, mevsimlik ve çok yıllık bitkilerin satış ve üretim serası. Bambu, aromatik bitki, kaktüs ve sukkulent, palmiye, tropik bitki ve daha pek çok bitkinin yetiştirildiği merkez, Marmaris’in Çamlı Köyü’nde, 40 bin metrekare alan üzerine kurulu. Bodrum’da bir şubesi daha var.

 3. 3

  BÜYÜK ÇAMLICA FİDANLIĞI / İSTANBUL

  İstanbul’daki 45 yıllık bu fidanlıkta sarılıcı ve tırmanıcı bitki, palmiye ve meyve fidanları gibi dış mekan bitkilerini de bulabilirsiniz, kaktüs-sukkulent gibi iç mekân bitkilerini de... Alemdağ ve Yalova’da şubeleri var.

 4. 4

  BAHÇEKÖY FİDANLIĞI / İSTANBUL

  İstanbul Orman Fidanlık Müdürlüğü’ne bağlı olan bu fidanlığın özelliği, Türkiye’de Noel ağacı yetiştiren ilk fidanlık olması. İğne yapraklı ağaçlar ve süs bitkilerinin üretimi de yapılıyor.

 5. 5

  ESKİŞEHİR ORMAN FİDANLIĞI / ESKİŞEHİR

  Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan bu fidanlıkta yıllık ortalama 20-25 milyon fidan üretimi yapılıyor. Refüj ağaçlandırmalarında kullanılan ateşdikeni, dağmuşmulası, kadıntuzluğu, karamuk, mahonya, katırtırnağı, sabin ardıcı gibi süs bitkileri burada yetiştiriliyor.

 6. 6

  ONUR PEYZAJ / ANKARA, İZMİR

  Kendi üretimleri olan bitkilerin yurtdışına ihracatı ve ihtiyaç ve talep doğrultusunda ithalatı yapılıyor. Ankara ve İzmir’deki 105 dönümlük tesislerinden tüm Türkiye’ye bitki satışı yapılıyor; hizmetleri arasında peyzaj proje planlaması da var.

 7. 7

  UZBAŞ ÇİFTLİĞİ / İZMİR

  Urla’da 2 bin dönüm arazi üzerine kurulu olan bu çiftlikte, 250 bin palmiye ve özel cinsler için 5 bin metrekarelik bir sera bulunuyor. Palmiye türleri dışında çeşitli iklimlere uygun çalı, ağaççık ve diğer ağaç türlerinin üretimi, ithalatı ve satışı yapılıyor.

 8. 8

  KAKTÜS CENNETİ / MUĞLA

  Bodrum Meşelik Köyü’ndeki bu merkez, Türkiye’nin ilk kaktüs üreticilerinden. 1975 yılından bu yana kaktüsün yanı sıra çalı formlu bitkiler, sarmaşıklar, meyve ağaçları da yetiştiren firmadan peyzaj hizmeti de alabilirsiniz.

 9. 9

  FİDANCILIK / SAKARYA

  1989 yılında Sakarya’da kuruldu, 2 milyon metrekareye ulaşan üretim alanlarında mevsimlik çiçek üretimi ve satışı yapılıyor. Bu fidanlıktan çalılar, ibreli ağaçlar ve yapraklı bitkiler de edinebilirsiniz.

 10. 10

  EKO GARDEN / ANTALYA

  Sardunyalar, krizantemler, begonviller, aromatik bitkiler ve ağaçlar... Hepsi, Antalya’daki bu çiçek merkezinde; üstelik peyzaj hizmetleri konusunda da yardım alabilirsiniz.

  Kaynak: Hürriyet

Giriş / Üye Ol