Tüm Zamanların En Etkili 10 Fotoğrafları

Her gün milyonlarca resim çekildiğinde, geniş görüntü dünyasında kaybolabiliriz. Bu nedenle TIME dergisi, bugüne kadar çekilmiş en etkili 100 resmin bir listesini oluşturmaya karar verdi. Bu görev için dünyadaki küratörler, tarihçiler ve fotoğraf editörleri ile bir araya geldiler.
Editörler, "Resmi etkileyici bir formül yok" dedi. "Bazı görüntüler listemizde yer alıyor çünkü türünün ilk örneği, diğerleri bizim düşünce şeklimizi şekillendiriyorlar ve bazıları doğrudan yaşadığımız yolu değiştirdikleri için kesim yapmışlardı. 100 paylaşımın hepsi de bu noktada dönüyor olmaları. Insan tecrübemiz. "

devam edecektir.

http://www.boredpanda.com/the-terror-of-war-nick-ut-1972/

  1. 1

    Savaş Terörü, Nick Ut,1972


    Teminat hasarının ve dost ateşinin yüzleri genellikle görülmez. 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc'da böyle değildi. 8 Haziran 1972'de Associated Press fotoğrafçısı Nick Ut, Güney Vietnam hava kuvvetleri yanlışlıkla köye bir napalm yük düşürdüğü Saigon'un yaklaşık 25 mil kuzeybatısında Trang Bang'in dışında kaldı. Vietnamlı fotoğrafçı, katliamın resimlerini çekerken, bir grup çocuğun ve askerin yanındaki otobana doğru çığlık çıplak bir çocuğu gördü. Diye merak etti, neden elbisesi yok mu? Sonra napal çarptığını fark etti. "Çok su içtim ve vücuduna döktüm. Çığlık atıyordu, 'Çok sıcak! Çok sıcak! "" Ut, vücudunun yüzde 30'unu kaplayan üçüncü derece yanıklardan sağ kalamayacağını öğrendiği Kim Phuc'u bir hastaneye götürdü. Meslektaşlarının yardımıyla onu hayatını kurtardığı tedavi için Amerikalı bir tesise nakletti. Ut'ın çatışmanın çehresi üzerindeki fotoğrafı, savaşın iyiden çok zarar verdiğinin altını çizdi. Ayrıca, çıplaklık ile bir fotoğraf yayınlamayla ilgili haber odası tartışmalarına yol açtı ve New York Times da dahil olmak üzere pek çok yayına iterek poliçelerini geçersiz kıldı. Fotoğraf hızla Vietnam Savaşı'nın zulümleri için kültürel bir kısaltma haline geldi ve Malcolm Browne'un Burning Monk'a ve Eddie Adams'ın Saigon Execution'a bu acımasız çatışmaların görüntülerini tanımlayan katıldı. Ut, Başkan Richard Nixon fotoğrafın sahte olup olmadığını merak ettiğinde Ut, "Benim tarafından kaydedilen Vietnam Savaşı'nın korku- sunun düzeltilmesi gerekmiyor" yorumunu yaptı. 1973'te Pulitzer komitesi onu kabul etti ve ona ödülünü verdi. Aynı yıl, Amerika'nın savaşa karışması sona erdi.

Giriş / Üye Ol