Tüm Zamanların En Etkili 10 Fotoğrafları

Her gün milyonlarca resim çekildiğinde, geniş görüntü dünyasında kaybolabiliriz. Bu nedenle TIME dergisi, bugüne kadar çekilmiş en etkili 100 resmin bir listesini oluşturmaya karar verdi. Bu görev için dünyadaki küratörler, tarihçiler ve fotoğraf editörleri ile bir araya geldiler.
Editörler, "Resmi etkileyici bir formül yok" dedi. "Bazı görüntüler listemizde yer alıyor çünkü türünün ilk örneği, diğerleri bizim düşünce şeklimizi şekillendiriyorlar ve bazıları doğrudan yaşadığımız yolu değiştirdikleri için kesim yapmışlardı. 100 paylaşımın hepsi de bu noktada dönüyor olmaları. Insan tecrübemiz. "

devam edecektir.

http://www.boredpanda.com/the-terror-of-war-nick-ut-1972/

 1. 1

  Savaş Terörü, Nick Ut,1972


  Teminat hasarının ve dost ateşinin yüzleri genellikle görülmez. 9 yaşındaki Phan Thi Kim Phuc'da böyle değildi. 8 Haziran 1972'de Associated Press fotoğrafçısı Nick Ut, Güney Vietnam hava kuvvetleri yanlışlıkla köye bir napalm yük düşürdüğü Saigon'un yaklaşık 25 mil kuzeybatısında Trang Bang'in dışında kaldı. Vietnamlı fotoğrafçı, katliamın resimlerini çekerken, bir grup çocuğun ve askerin yanındaki otobana doğru çığlık çıplak bir çocuğu gördü. Diye merak etti, neden elbisesi yok mu? Sonra napal çarptığını fark etti. "Çok su içtim ve vücuduna döktüm. Çığlık atıyordu, 'Çok sıcak! Çok sıcak! "" Ut, vücudunun yüzde 30'unu kaplayan üçüncü derece yanıklardan sağ kalamayacağını öğrendiği Kim Phuc'u bir hastaneye götürdü. Meslektaşlarının yardımıyla onu hayatını kurtardığı tedavi için Amerikalı bir tesise nakletti. Ut'ın çatışmanın çehresi üzerindeki fotoğrafı, savaşın iyiden çok zarar verdiğinin altını çizdi. Ayrıca, çıplaklık ile bir fotoğraf yayınlamayla ilgili haber odası tartışmalarına yol açtı ve New York Times da dahil olmak üzere pek çok yayına iterek poliçelerini geçersiz kıldı. Fotoğraf hızla Vietnam Savaşı'nın zulümleri için kültürel bir kısaltma haline geldi ve Malcolm Browne'un Burning Monk'a ve Eddie Adams'ın Saigon Execution'a bu acımasız çatışmaların görüntülerini tanımlayan katıldı. Ut, Başkan Richard Nixon fotoğrafın sahte olup olmadığını merak ettiğinde Ut, "Benim tarafından kaydedilen Vietnam Savaşı'nın korku- sunun düzeltilmesi gerekmiyor" yorumunu yaptı. 1973'te Pulitzer komitesi onu kabul etti ve ona ödülünü verdi. Aynı yıl, Amerika'nın savaşa karışması sona erdi.

 2. 2

  Aç Çocuk Ve Akbaba, Kevin Carter, 1993

  Kevin Carter ölüm kokusunu biliyordu. Apartheid dönemi Güney Afrika'yı kronikleştiren cesur fotoğrafçılardan oluşan bir dörtlü Bang-Bang Kulübü üyesi olarak, acı içindeki payından daha fazlasını gördü. 1993'te Sudan'a uçarak o topraklardaki kıtlığı fotoğrafladı. Ayod köyünde resim çeken bir günün ardından tükendi, açık çalılığa doğru yola çıktı. Orada sızlandığını duydu ve bir beslenme merkezine giderken çökmüş zayıflatılmış bir yürümeye başlayan çocukla karşılaştı. Çocuğun resmini çekerken yakındaki bir akbaba yaklaştı. Bildirildiğine göre, hastalığa maruz kalmamak için kurbanlara dokunmamaları tavsiye edilen Carter'ın yardım etmesi yerine, 20 dakikalık bir zaman geçirmeyi bekleyerek, takip eden kuşun kanatlarını açması bekleniyordu. Yapmadı. Carter canlıyı korkutup, çocuğun merkeze doğru ilerlediğini izledi. Sonra bir sigara yaktı, Tanrı ile konuştı ve ağladı. New York Times bu fotoğrafı yayınladı ve okuyucular çocuğa ne olduğunu bulmak için isteklilerdi ve Carter'ı konusunun yardımına gelmediği için eleştirdiler. Fotoğrafçıları, fotoğrafçılar müdahale ederken tartışmaya açılmış bir vaka çalışması yaptı. Daha sonraki araştırma, çocuğun hayatta kaldığını ortaya koyuyor ve 14 yıl sonra sıtma ateşinden öldü. Carter onun imajı için bir Pulitzer kazandı, ancak o parlak günün karanlığı asla ondan kaldırılmadı. Temmuz 1994'te kendi hayatını aldı; "Cinayetlerin, cesetlerin ve öfkenin ve acının yaşadığı hatıralar beni unuttu" yazıyor.

 3. 3

  Burning Monk, Malcolm Browne, 1963

  Haziran 1963'te, Amerikalıların çoğu Vietnam'yı bir haritada bulamadı. Ancak Associated Press'in fotoğrafçısı Malcolm Browne'dan sonra savaştan kopmuş Güneydoğu Asya ülkesinin Thich Quang Duc'un bir Saigon caddesinde kendisini taciz ettiği imajını unutmadığı unutulmamalıydı. Browne, Budistlerin Başkan Ngo Dinh Diem rejimi tarafından protesto edilmesi için bir şeyler olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bir keresinde, oturan yaşlı adama benzin dolusu iki keşiş gibi baktı. "O anda tam olarak neler olduğunu anladım ve birkaç saniye sonra fotoğraf çekmeye başladı" diye kısa süre sonra yazdı. Ateşleri kuşatan görünüşte sakin keşiş lotus tarzındaki Pulitzer Ödülü kazanan fotoğrafı yakında Amerika'yı çekecek bir bataklığın ortaya çıkardığı ilk simgesel görüntü oldu. Quang Duc'un şehitlik hareketi ulusunun oynaklığının bir işareti haline geldi ve Başkan Kennedy daha sonra "Tarihe göre hiçbir haber resmi dünyanın her yerinde böyle bir duygu uyandırmadı" dedi. Browne fotoğrafı ABD'yi sorgulamaya zorladı Diem hükümeti ile birliktelik ve kısa sürede İdare'nin Kasım ayındaki bir darbeye müdahale etmeme kararını vermesine yol açtı.

 4. 4

  Öğleden sonra, Gökdelen'in Üzerinde Öğle Yemeği, 1932

  Şimdiye kadar yakalanan en tehlikeli fakat eğlenceli öğle molası: 11 adam rahatça yemek yiyip sohbet ediyor ve sanki Manhattan'ın 840 feet yüksekliğinde olmayan ince bir ışınla onları sarmalıyor; Bu konfor gerçek; Erkekler Rockefeller Center'ı kurmaya yardım eden inşaat işçilerindendir. Ancak amiral gemisi RCA Binası'nın (şu anda GE Binası) 69. katında çekilen resim, dev gökdelen kompleksi için bir tanıtım kampanyasının parçası olarak sahnelendi. Fotoğrafçı ve kimliklerin çoğunun kimlikleri hala gizemli kalıyor - fotoğrafçılar Charles C. Ebbets, Thomas Kelley ve William Leftwich hepsi günümüzde mevcuttu ve kimin aldığı bilinmiyor - Yeni'de demirci yok Resmi, cesur aşiretinin rozeti olarak görmeyen York City. Bu şekilde yalnız değiller. Her iki tehlike de ve Depresyon'da burnunu sallayarak Bir Gökdelenin Üzerine Öğle Yemeği, ikisinin de umutsuzca ihtiyaç duyduğu bir zamanda Amerikan direncini ve hırsını simgelemek için geldi. O günden bu yana, New York'un daha az cesur kentleri inee edeceği projelere karşı koymaktan çekinmeyen bir yer olduğu romantik inancını teyit ederek, çekildiği şehrin ikonik bir simgesi haline geldi. Ve bir kentte koşuşturmaya dayalı tüm simgeler gibi, Bir Gökdelenle Öğle Yemeği kendi ekonomisini de oluşturmuştur. Corbis fotoğraf ajansının en üretken görüntüsüdür. Ve birisi bir kupaya, mıknatısa ya da tişörtüne dokunmadan Times Meydanı'na doğru şanslar diler.

 5. 5

  Tank Adam, Jeff Widener, 1989

  5 Haziran 1989 sabahı, fotoğrafçı Jeff Widener Beijing Hotel'in altıncı katında bir balkona oturtuldu. Tiananmen Meydanı katliamından bir gün sonra, Çin birlikleri, meydanın üzerinde kamp yapan demokrasi yanlısı göstericilere saldırdı ve Associated Press, sonrayı belgelemek üzere Widener'i gönderdi. Kanlı kurbanları, geçiş yapanları bisikletle ve arada sırada yakılan otobüsü gezerken sahilden çıkmaya başlamış bir dizi tank vardı. Widener, tezgahlarının önüne basan, kollarını sallayan ve taşınmayı reddeden alışveriş çantaları taşıyan bir adam gibi, objektifini sıraladı. Tanklar adamın etrafında dolaşmaya çalıştı ancak kısa bir süre tırmanarak yollarına geri döndüler. Widener adamın öldürülmesini kabul etti, ancak tanklar ateş etti. Sonunda adam havaya uçuruldu, ancak Widener tekil direnişini ölümsüzleştirmeden geçmedi. Diğerleri de sahneyi ele geçirdi ancak Widener'in imajı AP kablosu üzerinden iletildi ve tüm dünyadaki ön sayfalarda çıktı. Tank Adam'ın küresel bir kahraman haline gelmesinden on yıllar sonra, kimliği belirsiz kaldı. İsimsizlik fotoğrafın her yerde daha haksız rejimlere karşı direnişin simgesi olan daha evrensel hale getirir.

 6. 6

  Düşen Adam, Richard Drew, 2001

  9 / 11'den en çok görülen görüntüler, insanlar değil uçaklar ve kulelerden oluşuyor. Düşen Adam farklıdır. Richard Drew'un 11 Eylül 2001 saldırılarından hemen sonra çektiği fotoğraf, yüzsüz gökdelenlerinin zeminine karşı bireyselliğin sembolü olan çökmüş binaların birinden ayrı kaçış fotoğrafıdır. Kitle trajedisinin bir gününde Falling Man, ölmekte olan birini gösteren en yaygın görülen resimlerden biridir. Fotoğraf, saldırıları takip eden günlerde ABD genelinde gazetelerde yayınlandı, ancak okuyucuların tepkisi, onu geçici karanlığa zorladı. Adam işlemek için zor bir görüntü olabilir, adam ikonik kuleleri dünyaya bir ok gibi çarparak kusursuz bir şekilde ayırıyor. Düşen Adam'ın kimliğinin hala bilinmemekle birlikte, kuzey kulesinin üstünde oturan Dünya Restoranında Windows'daki bir çalışanın olduğuna inanılıyor. Ancak Düşen Adam'ın gerçek gücü, konusunun kime ait olduğu ve onun ne olduğu hakkında daha az şey ifade eder: tarihte sonsuza dek askıya alınmış, çoğu zaman bilinmeyen ve belirsiz bir savaşta geçici olarak Bilinmeyen Bir Asker.

 7. 7

  Alan Kurdi, Nilüfer Demir, 2015

  Alan Kurdi'nin ailesi 3 yaşındaki oğluyla 5 yaşındaki kardeşini şişirilebilir bir tekne haline getirip Suriye'nin Kos adası için Türk sahillerinden ayrıldığında Suriye'deki savaş dört yıldan fazla sürüyordu , Sadece üç mil uzakta. Bastırarak birkaç dakika içinde bir dalga gemiyi devirdi ve anne ve iki oğlu da boğuldu. Birkaç saat sonra Bodrum sahil kasabası kıyısında, Doğan Haber Ajansı'ndan Nilüfer Demir Alan'a geldi, yüzü bir tarafa, tabanı sadece uykudaymış gibi yükseldi. "Onun için yapacak hiçbir şey kalmadı. Onu hayata döndürecek hiçbir şey kalmadı "dedi. Demir kamerasını kaldırdı. "Düşündüm, sessiz vücudunun çığlıklarını ifade etmenin tek yolu bu" dedi. Ortaya çıkan görüntü, Demir'in kapağına basarak 220.000 kişiyi öldürdüğü süregelen bir savaşın tanımlayıcı fotoğrafı oldu. Dünyanın göz ardı etmeyi tercih ettiği Suriye'de değil, mültecilerin nereye yöneldiği Avrupa'nın kapısında çekildi. Seyahat için giyinmiş olan çocuk, bir dünya ile diğerinin arasına yerleşti: Dalgalar, Batılıların deneyimine yabancı bir yerde onu bulabilecek tebeşir kahverengi tozları yıkıyordu. Kürtler, çaresizlik kadar özlem göstererek götürülen bir göçe katılmak için kendileri için aradıkları bir deneyimdir. Aile, kan sınırından Türkiye'den toprak sınırını aşarak kaçmıştı; Deniz yolculuğu daha iyi bir yaşam arayışındaydı, daha iyi bir hayat şimdi en azından birkaç aydır - onlardan yüz binlerce insan için daha erişilebilir hale gelecekti. Demir'in görüntüsü, sosyal medyanın etrafında saatlerce dolaşıp her paylaşımda güç kazanmıştı. Haber örgütleri yayınlamak zorunda kaldılar ya da kararlarını kamuya açık olmayan bir şekilde savundu. Ve Avrupa hükümetleri birdenbire kapalı sınırları zorla açmaya zorlandılar. Bir hafta boyunca Suriyelilerin tren yükleri alkışlamak için Almanya'ya geldi, savaş konuşulduğu halde aniden bir küçük, halen formun resmi tarafından duygulanan duygularla kaplandı.

 8. 8

  Earthrise, William Anders, NASA, 1968

  Geçmişte bir menteşenin dönme anını tanımlamak asla kolay değildir. Bununla birlikte, insanlığın dünyamızın güzelliği, kırılganlığı ve yalnızlığı hakkındaki ilk gerçek kavranışı söz konusu olduğunda, kesin anı biliyoruz. 24 Aralık 1968'de, Apollo 8 uzay aracı Cape Canaveral'ten çıkarak ayı dolaşan ilk insanlı misyon olma özelliğini kazandıktan tam 75 saat 48 dakika 41 saniye sonra gerçekleşti. Astronotlar Frank Borman, Jim Lovell ve Bill Anders, Amerika için kanlı, savaş dolu bir yıl olan şeyin Noel Arifesinde ay yörüngesine girdi. 10 yörüngesinin dördüncü başında, uzay aracı, mavi-beyaz gezegenin bir görünümü, kapak pencerelerinden birini doldurduktan sonra ayın uzak tarafından çıkıyordu. "Aman Tanrım! Şuraya bakın şu tarafa bakın! İşte Dünya geliyor. Vay, o güzel mi! "Anders hayran. Siyah beyaz bir resim çaktı. Lovell bir renk kutusu bulmak için şifreli. Anders, "Eh, sanırım kaçırdık," dedi. Lovell üç ve dört pencereden baktı. "Hey, burada aldım!" Diye haykırdı haykırdı. Ağırlıksız bir Anders, Lovell'in yüzmekte olduğu ve Hasselblad'ı kovduğu yere vurdu. "Anladın mı?" Diye sordu Lovell. "Evet," Anders yanıtladı. Görüntü - gezegenimizin ilk tam renkli görünümü - bu gezegenin çevresel hareketi başlatmamıza yardımcı oldu. Ve, aynı derecede önemli olan, insanoğlunun soğuk ve cezalandırılmış bir evrende oldukça iyi bir şey olduğunun farkına varmasına yardımcı oldu.

 9. 9

  Nagasaki üzerinde Mantar Bulutu, Teğmen Charles Levy, 1945

  Küçük Boy adlı bir atom bombasının Hiroşima, Japonya'nın tahrip ettiği üç gün sonra ABD kuvvetleri, daha güçlü bir silah olan "Fat Man" i Nagasaki'ye düşürdü. Patlama, 45,000 fit yüksekliğinde radyoaktif toz ve pislik sütununu vurdu. 20 kilotlu silahın vuruşuyla devrilmiş olan bombardıman Teğmen Charles Levy, "Bu büyük sümüğün gökyüzüne tırmandığını gördük" dedi. "Mor, kırmızı, beyaz, tüm renkler-kaynar kahve gibi bir şeydi. Canlı görünüyordu. "Daha sonra polis memuru, Urakami Nehri üzerindeki kentteki 80.000'den fazla insanın hayatını kurtarırken, yeni silahın 16 fotoğrafını çekti. Altı gün sonra, iki bomba İmparator Hirohito'yu Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndaki koşulsuz teslimiyetini ilan etmeye zorladı. Yetkililer bombanın harabiyet fotoğraflarını sansürlerken, Levy'nin imgesi - mantar bulutunun tam ölçekli havada görünüşünü - tek tek sergiledi. Etki, milleti atom çağını kutlamaya yönlendiren ve yine tarihin galipler tarafından yazıldığını ispatlayan, nükleer bombanın lehine Amerikan görüşünü şekillendirdi.

 10. 10

  Yangın, Stanley Forman, 1975

  Stanley Forman 22 Temmuz 1975'te Marlborough Caddesinde bir yangın çağrısı yaparken Boston Herald Amerikalı için çalışıyordu. Beşinci kattaki bir yangın merdiveninde bir kadın ve bir çocuk görmek için zamanında yarıştı. Bir itfaiyeci onlara yardım etmeye başlamıştı ve Forman başka bir rutin kurtarma olduğunu düşünüyordu. "Aniden yangın merdiveni yol aldı" diye hatırlattı ve Diana Bryant, 19 ve kocası Tiare Jones, havada yüzüyordu. "Düşen fotoğrafları çekiyordum-sonra döndüm. Neler olup bittiğini bana gösterdi ve onları yere vurduklarını görmek istemedim. Hala dönüp sallanıp durduklarını hatırlıyorum. "Bryant sonbahardan öldü, vücudu kurtulan gedi kızı için olan darbeyi hafifletti. Olay, yerel haberi dolduran rutin trajedilerden farklı olmadığı halde, Forman'ın resmi de vardı. Forman, motorlu bir fotoğraf makinesi kullanarak korkunç dönme momentini genç Tiare'nin yüzündeki ifadeye dondurmayı başardı. Fotoğraf, Pulitzer Ödülü Forman'ı kazandı ve ülkenin her tarafındaki belediyeleri daha zorlu yangın kaçış güvenlik kodları hazırladı. Ancak kalıcı mirası zamansal kadar etiktir. Pek çok okuyucu, Forman'ın resminin yayınlanmasına itiraz etti ve rahatsız edici imgeler paylaşmaya değecek olduğunda yapılan tartışmada bir vaka çalışması olarak kaldı.

Giriş / Üye Ol