Terk Edilmiş 8 Kasaba ve Şehrin Hikayeleri

Nasıl terk edildikleri hakkında hepsinin farklı hikayeleri olsa da, zamanın içinde kaybolmuş bu kasabaların ortak yanı, insanların hayal güçlerini canlandırmaları ve onları keşfetmeye itmeleri. Suya batmış kasabadan ıssız çöllere, dünyanın en yalnız mekanlarını bulduk.

 1. 1

  Pripyat, Ukrayna

  1986 yılında gerçekleşen Çernobil nükleer faciasından sonra gerçek bir hayalet kasaba olan Pripyat, adeta kıyamet temalı bir filmin setini andırıyor.
  Ukrayna hükümetinden özel izin alarak ve radyasyonun tehlikeli olduğu bölgelerden sakınarak ziyaret etmek mümkün.
  Radyasyondan dolayı kimse yaşamıyor ve turistik aktiviteler çok sınırlı boyutta.

 2. 2

  Bodie, Kaliforniya

  1800’lü yılların sonuna kadar gerçek bir madenci kasabası olarak varlığını sürdüren Bodie, daha sonra Kaliforniya Eyalet Parkları Sistemi’ne dahil edilince boşaltıldı. Bütün binaları korunan ama insandan arındırılan kasaba, Western filmlerinden fırlamış gibi duruyor ve “hayalet kasaba” lakabını gerçekten hak ediyor.
  Kasaba ziyaret edilebiliyor ama bölge koruma altında olduğu için çevrede hiçbir ticari yapı yok.
  Ara sıra uğrayan turist grupları dışında kasabaya ayak basan hiç insan yok.

 3. 3

  Kolmanskop, Namibya

  Almanların Afrika macerasının bir parçası olan kasaba, 1900’lü yılların başında inşa edilmiş ve 1954 yılında ise tamamen terk edilmiş. Kolmanskop, bugün çölün insafına kalmış ve her geçen gün daha çok kuma gömülen bir hayalet kasaba.
  Kasaba çevresinde dolanmak mümkün.
  Gerçek anlamda bir hayalet kasaba.

 4. 4

  Consonno, İtalya

  1960’lı yılların başında İtalyan yatırımcı Mario Bagno tarafından adeta İtalyan Las Vegas’ı olarak yaratılan kasaba, uzun süre Avrupalı ve İtalyan zenginlere lüks eğlence hizmetleri verdi. 1976 yılında yaşanan bir toprak kayması sonucu kasabanın yolu yok olunca burası ulaşılamaz hale geldi ve bir süre sonra da kapandı. 2007 yılında bakımevi olarak hizmete açılan bazı binalar ise iş yapmayınca tekrar kapanmak zorunda kaldı.
  Kasaba ve çevresi halka açık değil.
  Adada sadece bir bekçi var ve bölgede dolaşan gezginlere hiç de iyi gözle bakmıyor.

 5. 5

  Michigan Merkez İstasyonu, Detroit

  1913 yılında ABD’nin Orta Batı bölgesindeki ana demiryolu geçidi olması için inşa edilen bina, daha sonra Detroit ekonomisinin düşüşe geçmesiyle işlevsiz kaldı. 1980’li yılların sonuna doğru istasyondan ayrılan son trenden sonra bina terk edildi ve bugün sadece Hollywood filmlerinde (Transformers, Four Brothers) set olarak kullanılıyor.
  Özel izinler alarak sınırlı bir ziyaret yapmak mümkün.
  Arabayla yanından geçebilirsiniz.

 6. 6

  Reschen Gölü, İtalya

  Özellikle, yarısı hala suyun üzerinde duran çan kulesi ile tanınan Reschen, 1939 yılında kasabanın iki yanındaki gölleri birleştirmek üzere başlatılan bir proje sonucu 1950 yılında tamamen sulara gömüldü. Kasabaya ait 163 ev ve 523 hektar arazi halen sular altında.
  Gölün donduğu dönemlerde üzerinde yürümek ve çan kulesinin yanına ulaşmak mümkün.
  Kasaba bir gölün dibinde ve ciddi anlamda ıssız.

 7. 7

  Oradour-sur-Glane, Fransa

  İkinci Dünya Savaşı’nın önemli olaylarından birine tanık olan köy, savaşın acılı günlerini unutmamak için terk edildiği 1944 yılından beri olduğu şekilde korunuyor.
  Evet, köy turist ziyaretlerine açık.
  Oldukça ıssız.

 8. 8

  Chinguetti, Moritanya

  13. yüzyılda İslam dini açısından önemli bir ticari ve dini merkez olan mekan, etkileyici bir görüntüye sahip olan camisi ve kütüphanesiyle ünlü.
  Ziyaret edebilir miyiz? UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bölge, turist ziyaretlerine açık.
  Çölde bir devenin üzerinde amaçsızca dolaşır gibi takılın ve labirent benzeri ıssız sokakları keşfedin.

Giriş / Üye Ol