Şiir Sevenlerin Kütüphanesinde Mutlaka Bulunması Gereken 13 Şiir Kitabı

Şiir seven romantikleri böyle alalım.

Nedendir bilinmez, şiir konusunda insanlar genelde iki uç noktada yer alırlar. Seven çok sever, sevmeyen de şiiri ve şiir seveni eleştirir durur. Oysa bir duyguyu karşındakine aktarmanın en muhteşem yolu şiirdir. Belki bu yüzdendir, tarif edemediğimiz bir duyguya, bir şairin dizesinde rastgelmek. Sonra o duyguyu sahiplenmek; kurulan bize ait bir cümleymiş gibi içselleştirmek.

İşte biz de, şiir sevenlerin kütüphanesinde mutlaka bulunması gereken, sevmeyenlerin ise bunlardan bir tanesini şifa niyetine denemesini önerdiğimiz kitapları bir araya getirdik bu listede. Buyrunuz, tatlı tatlı okuyunuz.

 1. 1

  Cemal Süreya- Sevda Sözleri

  Cemal Süreya’nın tüm şiirlerini bir arada bulunduran Sevda Sözleri, şiir seven herkes için bir başucu kitabıdır. Mavi, beyaz, güvercin… Onun tertemiz şiirlerinde sık rastlayacağınız şeylerdir. Sevda Sözleri; Üvercinka, Göçebe, Beni Öp Sonra Doğur Beni, Uçurumda Açan, Sıcak Nal, Güz Bitiği, Kalanlar isimli şiir kitaplarını ve ayrıca bu kitaplarda yer almayan 20’den fazla şiiri de barındırır içinde. Zaten şiir seven herkesin kitaplığında yüzde doksan ihtimalle bulunuyordur. :)

  Beni Öp Sonra Doğur Beni

  Tahta heykeller arasında
  denizin yavrusu kocaman.

  Kan görüyorum taş görüyorum
  bütün heykeller arasında
  karabasan ılık acemi
  “uykusuzluğun sütlü inciri”
  kovanlara sızmıyor.

  Annem çok küçükken öldü
  beni öp, sonra doğur beni.

Sevebileceğiniz Listeler

Giriş / Üye Ol