Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Savaş Filmi

Sinema kültürü olanlar bilir, iyi kurgulanıp iyi çekilen savaş içerikli filmler asla unutulmayacak filmleriniz arasına girmeyi hemen başarır. Filmin yakın geleceği konu alması, filmden sonra sizi komplo teorisyenine çevirebilirken; geçmiş dönemleri anlatması da tarihe olan merakınızı arttırıp araştırma yapmanız konusunda dürtü oluşturacaktır. Listeyi oluştururken savaş filmleri arasından en çok hasılat yapanları, en çok izlenenleri ve filmi izleyenlerin verdiği oyları dikkate alarak bu liste oluşturuldu. Eğer siz de savaş içerikli filmler seviyorsanız veya boş vakitlerinizi filmlerle değerlendirmek istiyorsanız gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi listemizdeki filmleri izlemek için acele etmelisiniz. İyi seyirler.

 1. 1

  Baahubali: Başlangıç (The Beginning)

  Listemizin 1 numarasında dikkat çeken bir film olan Baahubali: Başlangıç bulunuyor. Filmin yapım yılı henüz çok yeni, 2015’te gösterime girdi. Filmin çekim süreci 1 yılı bulmuş durumda. Film taht kavgalarını konu alıyor. Baahubali’nin babası bir ihanet sonucunda hayatını kaybetmiştir ve doğar doğmaz annesi olan Kraliçe tarafından hayatı kurtarılmıştır. Baahubali zamanla kendini krallıkta bulur ancak gördükleri yeni yeni sır kapılarını aralayacaktır.

 2. 2

  Kazablanka (Casablanca)

  Listemizin diğer bir eski filmi olan Kazablanka 1942 yapımıdır. Filmi her ne kadar savaş konulu olarak listelesek de dram ve romantik filmler arasında da gösterilebilir. İkinci Dünya Savaşında Hitler baskılarından kaçan Avrupalılar Fas’da yeniden hayat bulmaktadırlar. Ancak Hitler baskısından kaçış eski aşıkların tekrar yollarının kesişmesine neden olacaktır. Fakat eski aşıklardan biri artık evlidir ve kaderi onun ellerindedir.

 3. 3

  Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

  Savaşın merhametsizliğinin ve savaş duygusallığını harmanlayıp işleyen film bir annenin umudunu anlatıyor. İkinci Dünya Savaşında üç oğlunu birden kaybeden annenin tek umudu dördüncü oğlunun yaşam haberini almaktır. Anneye en büyük desteği veren Amerikan ordusu dördüncü oğlu bulmak için büyük bir çalışma başlatır. Bir annenin oğlu aranırken bu arayış için onlarca kişi ölmektedir. Film 1998 yapımı.

 4. 4

  Piyanist (The Pianist)

  Listedeki filmleri hazırlarken hepsini özenle seçip, sayısal verileri göz önünde bulundurup objektif bir yol izledim. Anca dürüst olmak gerekirse liste içerisinde beni en çok etkileyen film Piyanist’ti. Filmin namını duymayan ve izlemeyen yoktur sanırım. Ancak izlemediyseniz mutlaka acele etmelisiniz. Ben birkaç yılda bir izlemeye özen gösteririm. Savaş filmleri hep psikolojik tahlillere yer verse de ilk kez bir savaş filmini bu kadar içimde yaşadım. Sanatın tüm güzelliğinin incelikle işlendiği film Hitler Almanya’sının Polonya’ya saldırırken ölümle yaşam arasında gidip gelen bir süreci anlatıyor. Film 2002 yapımıdır.

 5. 5

  Kıyamet (Apocalypse Now)

  1979 yapımı olan film her ne kadar savaş filmi olarak gösterilse de bazı noktalarda incelikle psikolojik tahlillere yer vermiş. İzleyenlere savaşın insanı başkalaştırdığı mesajını veren film, amacına başarıyla ulaşmış durumda. Film sakin bir kafayla izlenip bazı değerleri düşündürme fırsatı tanımaktadır.

 6. 6

  Büyük Diktatör (The Great Dictator)

  Film adından da anlaşılacağı gibi diktatörlüğü, faşizmi ve faşist toplum yapısını sebepleriyle birlikte eleştirmektedir. Yahudi bir berberin dönemin diktatör yöneticisi ile karşılaması filmin olay akışını başlatırken berberin yaptığı konuşma birçok değerin ve düşüncenin değişmesine neden olacaktır. Büyük Diktatör adlı film listemizin en eski filmini oluşturmaktadır. Filmin yapım yılı 1940’dır.

 7. 7

  Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no haka)

  Film İkinci Dünya Savaşı’nın Japonya boyutunu anlatıyor. Anne ve babalarını savaşta kaybeden 2 kardeşin savaşın ve hayatın merhametsizliğini anlatırken kalplerdeki sevgiyi de içten içe işliyor. Filmin yapım yılı 1988’dir. Anime olduğunu da dipnot olarak düşelim.

 8. 8

  Zafer Yolları (Paths of Glory)

  Zafer yolları listemizin en eski filmleri arasındadır. 1957 yılı yapımı olan filmin yönetmenliğinde Stanley Kubrick bulunmaktadır. Film aslında sert bir şekilde askeriye sistemini ve dönemin askeri zihniyetini eleştirmektedir. Komutanların askerleri çıkarları için kullanmaları ve verdiklerini yanlış kararlarını sorgulatan film bir grup askerin komutanlarına karşı çıkışlarını anlatıyor. Film, yapım yılı sebebiyle siyah beyazdır. Eğer daha önce siyah beyaz film izlemediyseniz ve tereddüt yaşıyorsanız kafanızda ki ön yargıları bir kenara koyup filmi izleyin. Çünkü film izledikten sonra aradan 50 yıldan fazla geçmesine rağmen bu tarz filmlerin bu teknolojiyle nasıl çekilemediğini sorgulayacaksınız.

 9. 9

  Denizaltı (Das Boot)

  1981 yılında yayınlanan Denizaltı filmi 1942 yılını yani İkinci Dünya Savaşı dönemini anlatıyor. Plan Almanya denizaltı filolarının İngiliz donanmasını yerle bir etmektir. Ancak yaşanan bazı gelişmeler ve İngilizlerin etkili savaşı Almanların planlarını yerle bir ediyor. Yapım yılının 1981 olması kafanızda soru işareti bırakmasın çünkü aradan 35 yıl geçmesine rağmen Denizaltı filmi hala ilk günkü gibi heyecanla izlenmeyi başarıyor.

 10. 10

  Cesur Yürek (BraveHeart)

  Sevilen savaş filmlerini listelerken, listeye Cesur Yürek adlı efsane filmi eklememek olmaz. 1995 yılında Mel Gibson tarafından yönetilen film, William Wallace geçmişinde ki acıları unutmak ve yeni bir hayata başlamak adına memleketi İskoçya’ya dönmesiyle başlıyor. William Wallace sakin bir hayat isterken İngiliz askerlerinin çocukluk aşkına tecavüz etmesi onun bütün hayatını değiştiriyor. Mel Gibson’ın yönetmeni olup başrol karakterini canlandırdığı film mutlaka boş bir zamanda izlenmelidir.

Sevebileceğiniz Listeler

Giriş / Üye Ol