En iyi 10 bahar aktivitesi

Doğa sizi çağırıyor. Bahar coşkusunu yaşamak isteyenlere öneriler...

 1. 1

  BAFA GÖLÜ'NDE TREKKING/ MUĞLA

  İlkbaharın gelmesiyle Bafa Gölü’nde orkideler açmaya başladı. Ege’nin en büyük gölünde eşsiz güzellikteki flamingolar ve pelikanlar suda oyunlar oynar. Bu manzaralar eşliğinde doğa yürüyüşüne çıkmanın tam vakti. Bafa’nın güney kıyısında kamp alanları ve turistik tesisler de bulunuyor.

 2. 2

  KUŞ GÖZLEMİ KULESİ / İSTANBUL

  Sarıyer Keskin Viraj’daki Kuş Gözlem Kulesi’nde bugünlerde leylek, turna ve şahinlerin süzülüşünü izlemek, onların binlerce yıldır devam eden göç yolculuğuna tanıklık etmek mümkün. Üstelik Boğaz manzarası eşliğinde... Dicle Tuba Kılıç, “Bu mevsimde en güzeli Sarıyer sırtlarında süzülen kuşları izlemek” diyor.

 3. 3

  MOTOSİKLETLE EGE TURU

  İki teker üstünde rüzgârı hissederek tarihi, eşsiz doğası ve mutfağıyla Ege’yi gezmeye ne dersiniz? Nasuh Mahruki, “Assos’tan Çeşme’ye, hatta Alaçatı’ya paha biçilemez bahar güzellikleri günlerindeyiz... Ege kültürü ve antik kentleri göreceksiniz. Ayrıca butik oteller ve restoranlar da çok iyi” diyor bu yolculuk için.

 4. 4

  BİSİKLETLE KAPADOKYA / NEVŞEHİR

  Eşsiz manzaralar sunan Kapadokya’ya bir de iki teker üstünden bakın. Sinan Çakmak, “Göreme, Ürgüp ve Avanos üçgeni hem kolay ve manzaralı bir tur isteyenler için hem de vadilere dalıp teknik, zor ve maceralı tur isteyenlere sınırsız olanak sunuyor” diyor.

 5. 5

  GEYİKBAYIRI - ANTALYA

  Öztürk Kayıkçı burayı keşfettikten sonra Geyikbayırı, Avrupalı ve Türk kaya tırmanışçılarının gözdesi haline geldi. Bölgede yüzlerce boltlu tırmanış rotası var. Üstelik bu rotalar farklı yükseklik, zorluk ve eğitim derecesine sahip tırmanışçılara hitap ediyor.

 6. 6

  LİKYA YOLU’NDA KOŞU

  509 km uzunluğundaki rota dünyanın en uzun 10 yürüyüş parkurundan biri. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan yolda 8 Likya kenti ve yeşille mavinin birbirine karıştığı eşsiz güzellikler bulunuyor. Alper Dalkılıç, “Kamp yapmak isterseniz şahane bir günbatımı-doğumuna karşı konaklayacaksınız” diyor.

 7. 7

  BALLIKAYALAR’DA YÜRÜYÜŞ

  İstanbul’a 60 km uzaklıktaki Ballıkayalar Milli Parkı’na 45 dakikada ulaşmak mümkün. Vadinin içerisinde irili ufaklı göller, şelaleler ve yeşilin her tonu sizi bekliyor. Orta zorlukta yürüyüş rotaları var. Burayı gördükten sonra şehir merkezine dönmek hiç kolay olmayacak.

 8. 8

  PRİENE ANTİK KENTİ / AYDIN

  Dünyada ilk olarak 2500 yıl önce Milet’te uygulanan ızgara şehir planıyla yapılmış. Dilek Dağı’nın yamaçlarına kurulu kentte Tanrıça Athena’ya adanan tapınak tüm heybetiyle dikkatinizi çekecek. Saffet Emre Tonguç, “Şehircilik harikası olan Priene benim için Anadolu’daki en güzel yerleşimlerden biri” diyor.

 9. 9

  PARGA’DA KALKAN / İSTANBUL

  İlkbaharda Kilis usulü taş fırında, odun ateşinde pişen balığa kim hayır diyebilir? Bir de çardakta çimenlerin üzerinde yiyorsanız. Mekânda 80 çeşit meze var. Mehmet Yaşin, “Fırında kalkanı çok lezzetli” diyor. Çocuklarınızın keyifle vakit geçireceği oyun odası da var.

 10. 10

  EFES ANTİK KENTİ / İZMİR

  Kuruluşu milattan önce 6000’li yıllara uzanan İyonya’nın 12 şehrinden en görkemlisini gezmenin tam vakti. Aşırı yaz sıcakları gelmeden UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bu harikayı mutlaka görün. Kente girdiğinizde eserler size zamanda yolculuk yapmış hissi verecek.

  Kaynak:hurriyet

Sevebileceğiniz Listeler

Giriş / Üye Ol