Edebiyat dünyasından 8 güçlü kadın karakter

Umut ve ilham veren güçlü kadın karakterler...

 1. 1

  Hua Mulan, Mulan'ın Şarkısı

  Mulan'ı belki çoğunuz Disney animasyonundan biliyorsunuz, ancak kendisi aslında 6. yüzyılda yazılmış Çince bir şiir olan Mulan'ın Şarkısı'ndan ilham almış bir karakter. Disney versiyonunun aksine, Mulan, 17 yaşında ve dövüş sanatlarında usta, savaşçı bir kız. Üstelik babasıyla savaşa gidiyor, pek çok zafer kazanıyor ve sonra evine dönüp, genç bir kız olarak hayatına devam ediyor.

 2. 2

  Lisbeth Salander, Ejderha Dövmeli Kız

  İşinin piri bir bilgisayar korsanı olan Lisbeth, görsel hafızasının gücünden de yararlanarak, çocukluğunu cehenemme çevirenlerden intikam alıyor. 'Feminist intikam meleği' olarak da adlandırılıyor.

 3. 3

  Janie Crawford, Tanrıya Bakıyorlardı

  Özgürlüğüne düşkün bir kadın olan Janie Crawford'ın gücü, hayat ona ne sunarsa sunsun, devam edebilme kabiliyetinden geliyor. Kimin kimi sevmesi gerektiği, mutlu bir hayatın nasıl sağlanabileceği üzerine, kendi farkındalığını arttırarak sorular soran bir kadın o.

 4. 4

  Lyra Silvertongue, Altın Pusula serisi

  Serinin ilk kitabında 12 yaşında olan Lyra, dikbaşlı ve kuralları hiç sayan karakterinin yanında, kimsenin sahip olmadığı bir özelliğe de sahipti: geçmiş ve gelecekle ilgili soruları cevaplayan bir makineyi okuyabilen tek kişiydi. Katı kurallarına rağmen pek çok insanın kalbini kazanan ve kandırılması imkansız insanları kandırabildiği için 'Silvertongue' (Gümüşdil) adını alan Lyra, sözcüklerin en önemli silahlar olduklarını da gösteriyor.

 5. 5

  Eowyn, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi

  Kendi halkını korumak için erkek kılığına girip arkadaşının peşinden savaşa giden ve Angmar'ın cadı-kralını öldüren bir kadın Eowyn.

 6. 6

  Hester Prynne, Kızıl Damga

  Evlilik dışı çocuk sahibi olduğu için komşuları tarafından dışlansa da, pek çok zaman mağduriyete uğrasa da, Hester her zaman inançlı bir şekilde ayağa kalkıp, hayatına devam edebilen bir karakter, bu da onu böylesine güçlü yapıyor. Hester Prynne, pek çok zıtlığı içinde barındırır: güzel ve çirkin, kutsal ve günahkar, geleneksel ve radikal... Hester, Hawthrone'un edebiyat geçmişinde, bir kadının kabul edilen değer yargılarını hiçe saydığında önemli bir güç de kazandığını gösteren önemli bir karakter.

 7. 7

  Katniss Everdeen, Açlık Oyunları üçlemesi

  Kendisi tam bir savaşçı, ayrıca direnişin sembolü ve umut ışığı...

 8. 8

  Hermione Granger, Harry Potter serisi

  Hermione, zekası, kararlılığı ve engin bilgi dağarcığı sayesinde arkadaşlarını bir çok zor durumdan kurtarır.

Giriş / Üye Ol