Dünyanın En Zorlu 8 Merdiveni

Bu merdivenleri çıkmak cesaret ister!

 1. 1

  Half Dome

  Half Dome, Kaliforniya'daki Yosemite Ulusal Parkı'nın sembol yerlerinden birisi. Bu dev kayanın orijinal adı 'Tis-sa-ack'. Kelime yerel Kızılderili dilinde 'Yarık Kaya' anlamına geliyor. Eğer çıkabilirseniz yukarıda sizi muhteşem bir manzara bekliyor. Tam olarak bilinmiyor ama çıkılan dikey yükseklik yaklaşık 120 metre.

 2. 2

  Çin Seddi

  Çin Seddi'nin resmi olarak açıklanan uzunluğu 21.196 kilometre. Ama bu dev yapının sadece 42 kilometrelik kısmı yürüyüş için kullanılabiliyor. Çin Seddi'nin basamak sayısı ise 5.164 olarak sayılıyor o da sadece bu küçük bölgede sayılabilenler. Duvarın tamamı için henüz bir rakam açıklanmadı.

 3. 3

  Pailon del Diablo (Şeytan Kazanı)

  Ekvador'da bulunan Pailon del Diablo (Şeytan Kazanı) şelalesinin hemen yanında, hatta içinde yer alan bu basamakları çıkarken zorlanabilirsiniz. Basamaklar şelalenin hemen yanında olduğu için her an ıslanma riski olması ve yerlerin kaygan olması da basamakların çıkılmasını oldukça zorlaştırıyor.

 4. 4

  El Penon de Guatape

  Kolombiya'da bulunan El Penol olarak da anılan bu yeri aslında Tahami yerlileri ibadet için kullanıyor. Kayanın içine oyulan dikey bir boşluğa yapılan 740 basamak sayesinde kayalığın en tepesine çıkılabiliyor.

 5. 5

  San Juan de Gaztelugatxe

  İspanya'da bulunan San Juan de Gaztelugatxe, Game Of Thrones meraklılarının kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer. Dünyaca ünlü bu diziyi izleyenler, deniz kenarından kıvrılarak tepeye doğru çıkan bu yolu hemen hatırlar. Efsaneye göre buradaki bütün basamakları sabırla tırmanan ve tepedeki 10. yüzyıldan kalma kilisenin çanını üç defa çalan kişinin dileği kabul oluyormuş.

 6. 6

  Hua Shan Dağı

  Çin'deki Hua Shan Dağı'ndaki yola merdiven demek pek doğru değil ama merdiven çıkmaktan daha zor olduğu kesin. Dağın zirvesine çıkmak için kullanılan bu ahşap yoldan yürümek gerçekten de cesaret gerektiren bir iş.

 7. 7

  Sigiriya Kayası

  Sri Lanka'daki Sigiriya Kayası, freskleri ve mimari yapısıyla oldukça meşhur bir turistik mekan. Bu kayanın tepesine çıkmak için kullanılan merdivenler diğer merdivenlerle kıyaslandığında daha az ama eğim fazla olduğu için tırmanılması çok zor.

 8. 8

  Machu Picchu

  Peru'daki Machu Picchu'nun basamak sayısı 300 binden fazla. Eğer cesaretinizi toplayıp bu merdivenlerin hepsini çıkarsanız 2.400 metre yükseklikteki muhteşem bir antik şehirle karşılaşıyorsunuz.

Sevebileceğiniz Listeler

Giriş / Üye Ol